Wystawa stała

Wystawa stała Żydzi na Górnym Śląsku będzie pierwszą w kraju ekspozycją poświęconą historii Żydów na terenach Górnego Śląska od czasów najdawniejszych aż do współczesności. Przedstawiony zostanie udział mniejszości żydowskiej w życiu gospodarczym, społecznym i religijnym regionu oraz jej wpływ na rozwój Górnego Śląska.

Przygotowaniu wystawy towarzyszyły dogłębne badania oraz kwerendy archiwalne, biblioteczne i muzealne w ośrodkach górnośląskich, w całej Polsce, a także za granicą m.in. w Berlinie, Jerozolimie i Nowym Jorku.
Pozyskano liczne kopie dokumentów i ikonografii związanej z historią Żydów górnośląskich – niekiedy unikatowe – które zostaną pokazane na wystawie. Interaktywna i multimedialna forma ekspozycji będzie narzędziem przyszłych działań edukacyjnych z zakresu historii lokalnej, tolerancji i dialogu międzykulturowego.
Kuratorką wystawy jest Bożena Kubit (etnograf, pracownik Muzeum w  Gliwicach)

Autorami aranżacji ekspozycji jest Kolektyw SENNA (Natalia Romik, Piotr Jakoweńko, Sebastian Kucharuk)

Wesprzyj budowę wystawy stałej wpłacając darowiznę:
ING BANK ŚLĄSKI S.A.
nr IBAN PL 05 1050 1298 1000 0023 6151 8398
NR BIC ( SWIFT): INGBPLPW
KONIECZNIE WPISZ CEL DAROWIZNY:

Darowizna na budowę wystawy stałej w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach.
***************************************************************************************

Wystawy czasowe

***KIERUNEK: CMENTARZ ŻYDOWSKI

Wystawa zdjęć autorstwa Małgorzaty Płoszaj dokumentujących stan zachowania cmentarzy żydowskich w 18 miastach Górnego Śląska
15 września 2016 – 30 grudnia 2016

Pamięć u Żydów zajmuje miejsce szczególne. Jest częścią ich tradycji, religii i życia. Wyjątkowe miejsce zajmuje pamięć o zmarłych. Cmentarze to domy wieczności, których nikt nie ma prawa naruszyć. Na przestrzeni dziejów działo się jednak inaczej. Żydowskie nekropolie były niszczone, funkcja ich zmieniana, a nagrobki wykorzystywane w przeróżny sposób. Przyjrzyjmy się co dzieje się dzisiaj z żydowskimi macewami, których inskrypcje są często jedynymi informacjami o zmarłych…

Małgorzata Płoszaj – rybniczanka, pasjonatka historii Żydów rybnickich, pomaga ludziom z całego świata odszukiwać górnośląskie korzenie. W 2010 roku została odznaczona dyplomem przyznawanym przez Ambasadora Izraela oraz Żydowski Instytut Historyczny za ratowanie dziedzictwa żydowskiego w Polsce.

Małgorzata Płoszaj: Cmentarzami żydowskimi interesuję się od kilkunastu lat. Byłam na ponad 300 nekropoliach, zarówno takich, które dotrwały do naszych czasów w stanie nie najgorszym, jak i na takich, po których nie ma żadnego śladu za wyjątkiem oznaczenia na przedwojennych mapach. Zdjęcia, które robię nie mają wartości artystycznej, a jedynie dokumentacyjną. Zawsze bowiem mam gdzieś w głowie taką myśl, że sfotografowany nagrobek, czy fragment macewy, to ślad po czyimś życiu i gdy ten kawałek kamienia zniknie, to chociaż zastanie w pamięci twardego dysku mojego komputera.

*** Z wewnątrz na zewnątrz. Pogromy listopadowe 1938 roku w raportach dyplomatów z Niemiec
30 września – 13 listopada 2016

Wystawa jest poświęcona pamięci listopadowych pogromów, a koncentruje się na raportach zagranicznych dyplomatów w Niemczech, opisujących wydarzenia z listopada 1938. Fundacja Nowa Synagoga Berlin –
Centrum Judaicum zebrała we współpracy z niemieckim Ministerstwem Spraw Zagranicznych dokumenty z ponad 20 krajów. Jest to pierwsze systematyczne opracowanie tych źródeł tekstowych, zainicjowane przez dyrektora Centrum Judaicum, dr Hermanna Simona; kuratorem wystawy jest dr Christian Dirks, który ściśle współpracował ze specjalnie utworzoną radą naukową z udziałem przedstawiciela Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wystawa przygotowana przez Fundację Nowa Synagoga w Berlinie – Centrum Judaicum oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec

Od 2015 roku w Polsce wystawa była już prezentowana we Wrocławiu, Łodzi, Gdańsku, Opolu, Kielcach i Krakowie.

© Muzeum w Gliwicach 2016