SPEKTAKL Są dzieci skórzane, są dzieci wełniane

23/09/2017 - 08/10/2017

Są dzieci skórzane, są dzieci wełniane.
Spektakl dla dzieci inspirowany bajką „Babcia robi na drutach” Uriego Orleva

To pokaz efektów warsztatów twórczych, które odbywały się w lipcu i wrześniu bieżącego roku w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, oddziale Muzeum w Gliwicach. Podczas nich dzieci z Gliwic wraz z grupą artystów przygotowały adaptację bajki o babci i jej wełnianym świecie. Cykl kilkudziesięciu warsztatów z różnych dziedzin sztuki – teatru, filmu, muzyki i plastyki zaowocował barwną inscenizacją zaimprowizowaną i kreatywnie zrealizowaną przez uczestników. Na uwagę zasługuje fakt, że udział biorą w nim także prawdziwe babcie wyłonione w castingu. Twórca literackiego pierwowzoru Uri Orlev to najważniejszy obecnie w Izraelu  autor książek dla dzieci. Przedsięwzięcie to jest pierwszą w Polsce próbą wystawienia tego tekstu na scenie teatralnej. Inscenizacja stworzona przez dzieci dla dzieci i dorosłych niesie w sobie uniwersalny przekaz o szacunku i miłości, wartościach, które przekraczają granice kulturowe i obalają istniejące stereotypy.

Uri Orlev to izraelski prozaik, autor książek dla dzieci i tłumacz. Urodził się w Warszawie w 1931 roku jako Jerzy Orłowski. Podczas II wojny światowej został przesiedlony wraz z rodziną do getta warszawskiego. Po stracie matki, wraz z bratem wywieziony został do obozu w Bergen-Belsen, gdzie spędził prawie dwa lata. Po zakończeniu wojny wyemigrował do Palestyny. W 1962 roku przeprowadził się do Jerozolimy, gdzie mieszka do dziś.
Jako pisarz zadebiutował w 1956 roku. Jest autorem ponad trzydziestu książek, które przetłumaczono na 38 języków. Książka Babcia robi na drutach napisana została w 1980 roku, była przetłumaczona na wiele języków, w tym na język polski w 2009 roku. Uri Orlev jest m.in. laureatem Nagrody im. Janusza Korczaka oraz Nagrody im. Hansa Christiana Andersena. Na podstawie jego książki Biegnij, chłopcze biegnij, w 2013 roku nakręcono film o tym samym tytule.

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona
Na spektakle obowiązują wejściówki (dostepne od 12.09.2017, do odbioru do 19.09 w siedzibie Domu Pamięci), dompamieci@muzeum.gliwice.pl, tel. 32 428 16 09

Wejściówki nieodebrane do dnia 19.09.2017 zostaną przekazane kolejnym osobom.

23 września 2017, Teatr Miejski w Gliwicach, godz. 16.00
Pokaz przedpremierowy 

24 września 2017, Teatr Miejski w Gliwicach, godz. 16.00
Premiera spektaklu 

8 października 2017, Muzeum Śląskie w Katowicach, godz. 16.00
pokaz specjanly na scenie w Stolarnii
WEJŚCIÓWKI: bit.ly/2hAcBfG

Organizator projektu: Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, oddział Muzeum w Gliwicach
Partnerzy: Teatr Miejski w Gliwicach,  Muzeum Śląskie, Stowarzyszenie „GTW”
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego