Spotkanie z Urim Orlevem

22/09/2017

Spotkanie z Urim Orlevem – izraelskim pisarzem, autorem m.in. książki dla dzieci Babcia robi na drutach

W lipcu w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich pracowaliśmy nad spektaklem Są dzieci skórzane są dzieci wełniane, inspirowanym bajką izraelskiego pisarza Uriego Orleva Babcia robi na drutach, w którym udział wzięły dzieci w Gliwic. We wrześniu na deskach Teatru Miejskiego w Gliwicach odbędzie się premiera tego przedsięwzięcia.
Na premierę zaprosiliśmy autora bajki – Uriego Orleva, który w Gliwicach będzie gościć przez tydzień. Zapraszamy na rozmowę z Urim Orlevem, którą poprowadzi Grzegorz Krawczyk.
Pragniemy zaprezentować Państwu twórczość Uriego Orleva, porozmawiać z nim o książkach – dla dzieci i dorosłych, a także posłuchać o jego ciekawym i barwnym życiu.

Uri Orlev to izraelski prozaik, autor książek dla dzieci i tłumacz. Urodził się w Warszawie w 1931 roku jako Jerzy Orłowski. Podczas II wojny światowej został przesiedlony wraz z rodziną do getta warszawskiego. Po stracie matki, wraz z bratem wywieziony został do obozu w Bergen-Belsen, gdzie spędził prawie dwa lata. Po zakończeniu wojny wyemigrował do Palestyny. W 1962 roku przeprowadził się do Jerozolimy, gdzie mieszka do dziś.

Jako pisarz zadebiutował w 1956 roku. Jest autorem ponad trzydziestu książek, które przetłumaczono na 38 języków. Książka Babcia robi na drutach napisana została w 1980 roku, była przetłumaczona na wiele języków, w tym na język polski w 2009 roku. Uri Orlev jest m.in. laureatem Nagrody im. Janusza Korczaka oraz Nagrody im. Hansa Christiana Andersena. Na podstawie jego książki Biegnij, chłopcze biegnij, w 2013 roku nakręcono film o tym samym tytule.

 22 września 2017 (piątek) godz. 18.00

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona