Utracone nadzieje. Ludność żydowska w województwie śląskim/katowickim w latach 1945-1970

05/10/2017 - 31/12/2017

Zapraszamy na otwarcie wystawy Utracone nadzieje. Ludność żydowska w województwie śląskim/katowickim w latach 1945-1970.

Podczas otwarcia wystawy wysłuchamy wykładu  dr Aleksandry Namysło.

Ekspozycja opowiada o poszukiwaniu przez żydowskich mieszkańców województwa śląskiego/ katowickiego własnego miejsca w polskiej powojennej rzeczywistości i ich dążeniu do zachowania własnej tożsamości. Jej celem jest odtworzenie, między innymi na przykładzie Zagłębia Dąbrowskiego, kolejnych etapów funkcjonowania społeczności żydowskiej w Polsce w latach 1945–1970 oraz jej „żydowskiego życia” w ramach wspólnoty i własnych organizacji. Wystawa pokazuje z jednej strony działania żydowskich mieszkańców tego regionu mające na celu odbudowę życia w nowych warunkach politycznych, z drugiej przyczyny kolejnych fal ich emigracji. Całość ilustrowana bogatym materiałem pochodzącym ze zbiorów archiwum Yad Vashem, United States Holocaust Memorial Muzeum w Waszyngtonie, Ghetto Fighters’ House Museum z Izraela, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Zarządu Głównego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce oraz jego oddziałów w Katowicach, Bielsku-Białej, Częstochowie oraz ze zbiorów prywatnych.
Ekspozycja została przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Fundację Brama Cukermana oraz Ghetto Fighters’ House Museum z Izraela.
Po raz pierwszy prezentowana była 6 września 2012 r. w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.
Autorkami wystawy są dr Aleksandra Namysło oraz Izabela Kuehnel.

5 października (czwartek), godz. 18.00
Wystawa potrwa do 31 grudnia 2017 r.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.